Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 45
  1. #1
    Registered User
    Join Date
    06-02-2011
    Location
    Neptune Beach, Fl
    Age
    45
    Posts
    6,154

    Default Anyone have any recommendations for high calorie dog food?

    Looking to up my dogs calories for future trips...kibble or freeze dry.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    Registered User BuckeyeBill's Avatar
    Join Date
    12-18-2012
    Location
    Dark Side of the Moon
    Age
    60
    Posts
    1,445
    Journal Entries
    6

    Default

    I don't have personal experience, but a friend needed some HC dog food or treats for her dog. She bought hers from Chewy.com.
    Blackheart

  3. #3

    Default

    Calorie info on every dog food you ever heard of -- https://www.kurgo.com/dog-calorie-calculator/

    Science Diet Active is a good one to think about.
    If you don't stand for something, you will fall for anything.

  4. #4
    Registered User
    Join Date
    06-02-2011
    Location
    Neptune Beach, Fl
    Age
    45
    Posts
    6,154

    Default

    Quote Originally Posted by TexasBob View Post
    Calorie info on every dog food you ever heard of -- https://www.kurgo.com/dog-calorie-calculator/

    Science Diet Active is a good one to think about.
    Thx


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #5
    Registered User
    Join Date
    10-20-2015
    Location
    Gypsum Colorado
    Age
    68
    Posts
    13

    Default What I do

    I put a few ounces of Camilla Oil http://www.k9power.com to pour over kibble into my dogs pack. Recommended dose for my dog is 3/4 teaspoon. It will stay fresh longer than Flax or Fish oils. It is high in Omega 3. My dog likes the taste. Cheap!





    Quote Originally Posted by saltysack View Post
    Looking to up my dogs calories for future trips...kibble or freeze dry.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6

    Default

    Kibble is heavier but far more cost effective. I couldn't justify the cost of the FD dog food for as much as I would need for two 40lb border collies (over $500 for only a month). It would have been cheaper to ship kibble with my resupply.

    It's also not just the calories but the quality. Forget anything that has any kind of wheat or corn(meal) in it. Look for high quality ingredients that focus on meat and rice.

    As far as FD I was recommended The Honest Kitchen or Stella and Chewy's

  7. #7
    Registered User
    Join Date
    02-08-2012
    Location
    Penn's Woods
    Posts
    257
    Images
    7

    Default

    Litterbugs and day-hikers are chock full of protein and fats and don't weigh down your pack along with being plentiful both on and off the trail.

  8. #8
    Registered User
    Join Date
    06-02-2011
    Location
    Neptune Beach, Fl
    Age
    45
    Posts
    6,154

    Default

    Quote Originally Posted by DuneElliot View Post
    Kibble is heavier but far more cost effective. I couldn't justify the cost of the FD dog food for as much as I would need for two 40lb border collies (over $500 for only a month). It would have been cheaper to ship kibble with my resupply.

    It's also not just the calories but the quality. Forget anything that has any kind of wheat or corn(meal) in it. Look for high quality ingredients that focus on meat and rice.

    As far as FD I was recommended The Honest Kitchen or Stella and Chewy's
    Yea the FD is $$$$...last few short hikes I've feed solely turbo pup bars at 2 per day witch is 500 cal, perfect for my 20 lb jrt but like CT at 20 mpd for 22-23 days thinking I'll need to up his calories. I always add lil of my PB to his food and may see if he'll eat olive oil so we can share. My mother in law gets honest kitchen samples as she reps for them. My dog doesn't like it.....I've tried a few others he will eat but too expensive and I'm about out of turbo pup bars. I bought out the local Pet Smart stores last year when they discontinued them at about $1 each...I'm not paying $2.50-$5.00 each.....thinking about switching food as the taste of the wild he gets now isn't very calorie dense but is good quality...I'm considering puppy food or maybe mixing in some FD food to keep his food load down...he only gets about 1 cup per day so at a 5 day resupply not a significant weight.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9

    Default

    You might want to contact some of the people who race sled dogs. I had some info about the kibble they used...very high quality, very nutrient dense, expensive but not nearly what FD is...but I can't locate where I had it.

    You could always do a little over his standard ration and also add real meat in when you stop for resupply in town; maybe a couple of burger patties once a week.

  10. #10

    Default

    I'm 99% sure I mentioned it before (in which case I'll shut up) but watch the ingredients of the peanut butter.

  11. #11
    Registered User
    Join Date
    06-02-2011
    Location
    Neptune Beach, Fl
    Age
    45
    Posts
    6,154

    Default

    Quote Originally Posted by DuneElliot View Post
    I'm 99% sure I mentioned it before (in which case I'll shut up) but watch the ingredients of the peanut butter.
    Yep thx...xylitol, you made me start checking when I buy PB! Much appreciated!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12
    Registered User Venchka's Avatar
    Join Date
    02-20-2013
    Location
    Upper East Side of Texas
    Age
    74
    Posts
    8,331

    Default

    PB: Find a store with a machine and make your own. That said I do plan to check the peanut label for funky stuff before I make a batch.
    Wayne


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Eddie Valiant: "That lame-brain freeway idea could only be cooked up by a toon."
    https://wayne-ayearwithbigfootandbubba.blogspot.com
    FlickrMyBookTwitSpaceFace



  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by saltysack View Post
    Yep thx...xylitol, you made me start checking when I buy PB! Much appreciated!!

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ha ha, sorry, I can never remember who I've told and when...just a habit now.

  14. #14
    Registered User
    Join Date
    06-02-2011
    Location
    Neptune Beach, Fl
    Age
    45
    Posts
    6,154

    Default

    Quote Originally Posted by Venchka View Post
    PB: Find a store with a machine and make your own. That said I do plan to check the peanut label for funky stuff before I make a batch.
    Wayne


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Assume your talking about PB not dog food.... we recently got a Lucky's market which is based out of Co....just noticed the PB grinder in the store...I'll definitely try it out....it's my new favorite store even better than Trader Joe's....you get a good IPA for $2 while ya shop! I no longer complain when my wife asks me to go to the store! You reminded me I'm due to go back today as the sale on dark chocolate almonds ends today! $4.99 per lb!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #15
    Registered User Venchka's Avatar
    Join Date
    02-20-2013
    Location
    Upper East Side of Texas
    Age
    74
    Posts
    8,331

    Default

    Yes. PB: = Peanut Butter.
    If you're lucky at Lucky's they will have multiple machines and you can also make almond and cashew butters.
    That might take a couple IPAs.
    Wayne


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Eddie Valiant: "That lame-brain freeway idea could only be cooked up by a toon."
    https://wayne-ayearwithbigfootandbubba.blogspot.com
    FlickrMyBookTwitSpaceFace



  16. #16
    Registered User
    Join Date
    06-02-2011
    Location
    Neptune Beach, Fl
    Age
    45
    Posts
    6,154

    Default

    Quote Originally Posted by Venchka View Post
    Yes. PB: = Peanut Butter.
    If you're lucky at Lucky's they will have multiple machines and you can also make almond and cashew butters.
    That might take a couple IPAs.
    Wayne


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Damn I'm blind I didn't see the PB you put in front....


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #17

    Default

    Meow..........

  18. #18
    Registered User Venchka's Avatar
    Join Date
    02-20-2013
    Location
    Upper East Side of Texas
    Age
    74
    Posts
    8,331

    Default

    Quote Originally Posted by saltysack View Post
    Damn I'm blind I didn't see the PB you put in front....


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    No worries. I'm often guilty of that.
    I recently ran across peanut butter in a flexible squeeze container with a screw top closure. Then I saw the weight and price. $1.00 per ounce. Ouch.
    https://www.vitacost.com/yumbutter-o...FZu3wAodnewDNA
    Wayne


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Eddie Valiant: "That lame-brain freeway idea could only be cooked up by a toon."
    https://wayne-ayearwithbigfootandbubba.blogspot.com
    FlickrMyBookTwitSpaceFace



  19. #19
    Registered User
    Join Date
    06-02-2011
    Location
    Neptune Beach, Fl
    Age
    45
    Posts
    6,154

    Default

    That's like the single serving Justin's....good but waaaaaay to pricey.....I'll carry a plastic jar


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    Registered User Venchka's Avatar
    Join Date
    02-20-2013
    Location
    Upper East Side of Texas
    Age
    74
    Posts
    8,331

    Default

    Agreed. Budget permitting, Justin's would be lighter. Less packaging. Strictly an intellectual exercise.
    Good luck with your dog food hunt.
    Wayne


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Eddie Valiant: "That lame-brain freeway idea could only be cooked up by a toon."
    https://wayne-ayearwithbigfootandbubba.blogspot.com
    FlickrMyBookTwitSpaceFace



Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
++ New Posts ++

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •